Gabriela Holiš

Když kojení nejde podle představ

Když jsem zjistila, že náš počet dětí se navýší ze dvou na tři, mezi první věci co jsem udělala bylo, že jsem si zadala ve vyhledávači na internetu, jaké je to žít se třemi dětmi narozenými rychle po sobě. A velmi mě potěšilo když tam většinou ženy popisovaly, jak rozdíl mezi dvěma a třemi dětmi nebyl skoro žádný. Některé tam dokonce psaly, že třetí dítě připlulo do jejich rodiny a hned se sžilo a život šel dál svým tempem jako dříve. Nebo, že třetí dítko bylo za odměnu to nejspokojenější. Nebo že u třetího to šlo vše hladce protože už měly zkušenosti a děti narozené blízko sebe jsou parťáci.

To vše mě uklidnilo. Jsem přeci zkušená máma, porodila a odkojila bez větších problémů dvě děti.

Nasadila jsem růžové brýle a začala snít o krásné budoucnosti.

Kdyby jsem já tehdy tušila jak náročná cesta naši rodinu a hlavně mě čeká.

Třeťátko se narodilo přesně v den termínu porodu a to o Svatojánské noci na letní slunovrat 2020 před půlnocí. Porod byl delší než jsem čekala, ale krásný a bez komplikací.

Miminko jsem si ihned položila na břicho o čekala, jak se uděje samopřisátí.

(Miminko (ideálně ihned po porodu) přiložené na hrudník matky v kontaktu kůže na kůži, se odráží nožičkami směrem k prsu, které nachází podle vůně. Používá k tomu svaly šíje a zad na to, aby se nadzvedlo, vystrkuje jazýček, otevírá do široka ústa, pokouší se přisát na prso a zároveň ručičkou stimuluje bradavku.)

Neudálo se, miminko jaksi nemělo zájem.

Vzala jsem ho tedy a přiložila k prsu sama. Přisálo se jen na chvíli.

Ráno jsme chtěli odejít ambulantně domů. Miminku však naměřili zvýšenou žloutenku.

(Novorozenecká nepatologická žloutenka chrání před volnými radikály, protože bilirubin je antioxidant. Většina zdravých, výhradně kojených, dobře získávajících a prospívajících novorozenců má mírně zvýšené hladiny bilirubinu, s vrcholem v prvním týdnu po narození a postupným poklesem. Jako prevence pro to aby hodnoty žloutenky nestouply natolik, že ohrozí život miminka je kojení. Mateřské mléko pomáhá dítěti udržovat fyziologicky (přirozeně) zvýšené hladiny bilirubinu)

Zůstali jsme ještě další den v porodnici, kde bylo miminko na svícení a po dvou hodinách mi ho vozili na kojení.

Nechtělo se přisát.

Marně jsem čekala, že se miminko spokojeně nakojí.

První dvě děti jsem kojila bezproblémově, takže já, zkušená kojnice jsem si ani jen trošku nepřipustila, že by mohl být nějaký problém s kojením. Vždyť je to tak snadné. Dítě brečí, vytáhnu prso, ucpu mu pusu, nakrmím ho, uspím ho, u toho se poňuňáme a jsme happy všichni.

No tak tato moje představa se nenaplnila první den, ani druhý den, ani třetí den, ani za týden, ani za měsíc, ani za dva měsíce. To už jsem byla tak zoufalá, že jsem poníženě zavolala LP co jsem ji našla na stránkách Mamila.sk, že je nejblíž, jestli by jsem k ní mohla přijít, že už nevím co mám vymyslet.

Jak mi pomohla laktační poradkyně?

Upravila přisátí a polohu, poradila mi kojit ve chvílích kdy usíná, probouzí se, nabízet kojení, ale nenutit, přebalovat až po kojení, být spolu co nejvíce v kontaktu kůži na kůži, stlačovat prso ve chvílích kdy miminko saje, uspávat miminko houpáním na míči a v šátku.

Nebylo jednoduché tato všechna pravidla vždy dodržovat, obzvlášť když jsem měla další dvě děti v patách a to třetí mi nepřisávajíc se k prsu křičelo v náruči. Byla jsem však odhodlaná udělat cokoli.

Proč jsem to nevzdala a nedala lahev s umělým mlékem?

  • věřila jsem, že se to určitě brzy zlomí a kojení bude radost
  • neměla jsem jistotu, že nebude odmítat i lahev.
  • Umělé mléko by mu nemuselo sednout, mohlo by ho bolet bříško a musela by jsem absolvovat kolotoč hledání a zkoušení nové značky umělého mléka.
  • Umělé mléko stojí spoustu peněz.
  • Kojení snižuje nemocnost dítěte, nižší riziko zánětu středního ucha, vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, cukrovky I a II, astmatu, obezity, alergií
  • Matky, které kojí, mají nižší riziko rakoviny prsu, endometria, osteoporózy nebo diabetu II.
  • A hlavně pro, že jsem líná matka a nechtělo by se mi v noci vstávat a dělat mléko do lahve a nosit celý arsenál k přípravě umělého mléka kamkoli by jsem šla.

Vysvobození pro nás byl 4. měsíc kdy jsem na radu laktační poradkyně začala dávat vysokokalorické příkrmy v období, kdy miminko nebylo snadné nakojit. Jednak jsem se psychicky uklidnila že nevadí, že nepije z prsa a taky, že nejsem nucena jako náhradu dát umělé mléko do kterého se mi z více důvodu nechtělo.

Mezi čtvrtým a pátým měsícem to u nás probíhalo tak, že se celou noc spokojeně kojil a přes den se kojil minimálně, někdy vůbec a místo toho jedl čerstvě uvařené domácí jídlo.

V pátém měsíci opět pil mléko z prsa přes den natolik, že jsme příkrmy mohli zminimalizovat na většinou 1x denně.

Úplný zlom nastal někdy v osmém měsíci miminka. 

Ano osm měsíců snažení, a přemýšlení nad tím, proč to kojení nejde snadno a miminko není spokojené.

Konečně jsem viděla na miminku, jak se těší na kojení.

 

Jak to pokračujeme dál?

No jak miminko, teď už skoro dvou a půl leté batole se od té doby spokojeně kojí.

Co by jsem si poradila zpětně, teď, když jsem zkušená dula a laktační poradkyně?

  • Už do porodnice by jsem jela s uloženým číslem na laktační poradkyni, kterou by jsem si vytipovala už před porodem.
  • Kdyby se miminko nechtělo přisát, ihned by jsem volala laktační poradkyni, aby co nejrychleji přijela pomoct vyřešit problém. Pokut by to stále nebylo v pořádku, zavolala by jsem ji vícekrát a nezkoušela se to vyřešit sama.

Věřím, že by jsem předešla zbytečnému trápení.

Co mi tato zkušenost dala?

  • Pokoru, že ne vše je nutně tak jak si člověk naplánuje a vysní i když se snaží, ale důležité je jít dál za tím čemu věřím.
  • I když mám za sebou 2x pozitivní zkušenost s kojením a mám pocit že vše vím, tak vlastně nevím a není třeba hledat viníka ale hledat jak problém vyřešit.
  • Ještě více mě utvrdila, že osvěta v laktačním poradenství není dostatečná a proto jsem se i já v roce 2022 stala certifikovanou laktační poradkyní Mamila.

Pokut i Vy řešíte nějaký problém s kojením, není Vám něco jasné, nebo se chcete na kojení připravit, kontaktujte mě, nebo moje kolegyňky z mamila.sk

A jaké je to tedy mít tři děti během čtyř let? O tom zase někdy příště…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *